RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM 

Mata Pelajaran    : Pendidikan Islam (Ibadah)
Tarikh                   : 4 September  2011
Hari                       : Ahad
Masa                     : 8.45 – 9.45am
Tahun                    : 6 Merah
Tajuk                    : Ibadah Puasa Ramadhan
Sub Tajuk             : Konsep Puasa
Objektif                : Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat :
                               1- Menyatakan pengertian puasa iaitu menahan diri daripada makan dan
                                   minum dan melakukan perkara yang membatalkan puasa  bermula terbit       
                                   fajar hingga terbenam matahari serta berniat pada waktu malam.
                               2- Menyatakan dalil naqli kewajipan puasa :
                                   Maksudnya  : wahai orang-orang yang beriman difardhukan ke atas kamu
                                   berpuasa.....                                                                             
                               3- Menyatakan hukum berpuasa sepanjang bulan Ramadhan adalah wajib
                               4- Menyatakan tahun mula disyariatkan puasa Ramadhan
                               5- Menyatakan hikmah puasa:
                                  5.1- menandakan kesyukuran kepada Allah
                                  5.2- melatih diri dengan sifat mahmudah
                                  5.3- memberikan kerehatan kepada sisitem penghadaman
                                  5.4- menghindarkan diri daripada penyakit yang berpunca daripada                    
                                         pemakanan
                                  5.5- meningkatkan ketaqwaan kepada Allah
Kaedah Mengajar  :  i-peneranga
                                   ii-soal jawab
                                  iii-sumbangsaran
                                  iv-perbincangan
Alat Bantu Mengajar : Buku teks, Powerpoint, kertas  mahjong, pen marker, lembaran kerja,carta.
Nilai          :  Bersyukur, kerjasama, berdisiplin
KBKK      :  Menjana idea - menyatakan hikmah mensyariatkan puasa
                     Membandingbeza -  antara orang yang berpuasa dengan orang yang tidak  berpuasa.
Pengetahuan Sedia Ada  : Murid pernah menunaikan ibadat puasa. 


SLIDE POWER POINT SESI PENGAJARAN :









 PERKEMBANGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN



Langkah / Masa /
Isi Pelajaran



Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

ABM / KBKK / Nilai

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Set Induksi
(5 minit)

Pengenalan Puasa

Guru mempamerkan taqwim Islam dan gambar gambaran bulan Ramadhan.

Bersoal jawab nama-nama bulan Islam dan mengaitkan dengan isi pelajaran


Murid melihat gambar dan menjawab soalan-soalan yang dikemukakan guru.

ABM
- Slide taqwim Islam
- slide cover
  bulan
  Ramadhan

Langkah 1
(15 minit)

Pengertian dan Hukum Puasa Ramadhan.

Menyebut
Dalil Naqli.

Guru bimbing murid membaca maksud puasa dan membaca dalil naqli



Guru menguji murid menyebut secara individu
dalil disyariatkan berpuasa

Guru bersoal jawab:
 i-tentang perasaan murid
   apabila berpuasa
ii-aktiviti yang dilakukan di dalam bulan ramadhan

Guru memberi rangkai kata untuk murid bina ayat maksud puasa.

(Lampiran 1)


Murid menyebut pengertian dan hukum puasa Ramadhan secara latih tubi mengikut guru secara kelas dan kumpulan

Murid perdengarkan bacaan dalil puasa


Murid menjawab dan memberitahu aktiviti-aktiviti yang mereka lakukan sepanjang bulan puasa

Murid  menulis maksud puasa berpandukan rangkai kata


ABM
- Slide maksud puasa dan potongan ayat Al-Quran.

NILAI
- istiqamah (berdisiplin) dalam menunaikan ibadah puasa

Langkah 2
(5 minit)

Tahun Disyariatkan Berpuasa


Guru menjelaskan kepada semua murid tahun disyariatkan puasa

Guru meminta murid menyebut semula dan memberi sokongan atau pujian.


Murid menyebut dan latih tubi membaca ikut guru dan rakan.

Murid menyebut semula secara individu.

ABM
- kad carta

Langkah 3
(25 minit)

Hikmah Berpuasa

Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan dan guru menjelaskan aktiviti perbincangan dan memberi idea untuk dibentangkan oleh ketua.

Kump A-berikan kebaikan
Kebaikan atau hikmah berpuasa
Kump B -berikan contoh-
contoh aktiviti yang boleh dilakukan di dalam bulan puasa
Kump C-berikan sebab-sebab diwajibkan puasa
Kump D-berikan akibat-
akibat tidak menunaikan puasa

Guru membuat maklumbalas hasil pembentangan kumpulan dan kaitkan sepenuhnya dengan hikmah berpuasa.

Guru sebut nama murid dan meminta catat semula salah satu isi pada mana-mana tajuk yang dibentangkan di atas kertas mahjong yang dipamerkan.


Murid di dalam kumpulan dan berbincang serta memberi pendapat kepada ketua kumpulan.



Ketua kumpulan membentangkan hasil perbincangan, semua murid memberi perhatian

Setiap murid mencatat semula salah satu isi pembentangan pada kertas mahjung mengikut tajuk yang disuruh oleh guru secara rawak.



ABM
- kertas  
  mahjong
-  pen marker

NILAI
- bekerjasama
- sabar

KBKK
- menganalisis

Langkah 4
(10 minit)
Penilaian (tugasan)

Guru edarkan lembaran kerja :

1. isi tempat kosong
2. lengkapkan peta minda
(lampiran 2 & 3)


Murid menjawab soalan-soalan yang diberikan guru

ABM
-lembaran kerja
-carta ayat